4 aug. 2010

Should we worry?




"Many students are unable to give evidence of more than a superficial understanding of the concepts and relationships that are fundamental to the subjects they have studied, or of an ability to apply the content knowledge they have acquired to real-world problems…it is possible to finish 12 or 13 years of public education in the United States without developing much competence as a thinker.

In the information age, children have no trouble finding information, but they have trouble interpreting it. The fact that we tend to believe first and ask questions later is truly dangerous in the era of the Internet." Gary Marcus - Kluge


3 aug. 2010

O plimbare în Bucureştiul Interbelic


E simplu.Ne întoarcem în timp, pe vremea doamnelor cu rochii lungi şi pălării sofisticate, ce păşeau lent însoţite de domni cu frac şi joben. În Bucureştiul interbelic. Şi am privi tramvaiele trase de cai pe Calea Victoriei, un drum mult prea bătut de vreme. Istoria ei începe în 1692, când, înfiinţată de Constantin Brâncoveanu primise numele de Podul Mogoşoaiei. Începând cu secolul 18, de-a lungul ei, încep să răsară tot mai multe terase, magazine de lux, hoteluri, cafenele. Era drumul străbătut de cei din înalta societate, ce frecventau spectacolele de muzică, teatru şi înveseleau faţadele arhitecturilor impunătoare inspirate din construcţiile franceze.
Acele vremuri, cu siguranţă, pline de mister pentru foarte mulţi dintre noi , întreţineau o atmosferă de romantism. Considerată cea mai importantă stradă a Bucureştiului, era locul unde se dădea startul în modă, se discutau afaceri, păreri şi se întreţineau prietenii.
Cafeneaua "High-Life, era locul preferat de mulţi scriitori precum Macedonski, Dimitrie Anghel, St.O. Iosif . Alaturi, pe locul restaurantului "Cina" de acum, se afla cafeneaua "Kubler", unde se spune că, I. L. Caragiale a scris schiţa "Căldură mare ". Nu v-ar plăcea pentru o zi să vă întoarceţi în lumea serilor de bal, a şerbetului, şi a plimbărilor lungi pe bulevard?
Au dispărut toate acestea sub zgomotul maşinilor, poluare , sub oamenii noi ce fac să pară că aceste vremuri nici măcar nu au existat?

2 aug. 2010

Rucsacul


Asculta mai multe audio Muzica

Nu ştiu dacă aţi văzut filmul Up in the air cu George Clooney. E un film care a caştigat 6 Oscaruri, alte 44 de premii şi 53 de nominalizări. Ceea ce mi-a plăcut a fost, bineînţeles pe lângă rolul jucat de Clooney, speech-ul pe care personajul îl ţinea la anumite întâlniri. Şi era pe baza ideii următoare: să ne imaginăm întreaga viaţă ca pe un rucsac. Şi eu o sa modific totul puţin...Apoi, să adăugăm în el, mai întâi lucruri mărunte... ca de exemplu, tot ce avem prin sertare, rafturi mici, accesoriile, caietele, carţile, obiectele cumpărate din diverse excursii, apoi , lucruri mai grele, hainele, calculatorul, filmele, jocurile video, biroul, dulapurile noastre, camera de care trebuie să avem grijă, apoi ..ideea lui Ryan..continua..să adăugăm şi persoane, începând cu prietenii îndepărtaţi, profesorii, prietenii noştrii, familia, copiii sau fraţii, surorile, cei pe care îi iubim cel mai mult..prietena/prietenul..Şi aşa rucsacul devine tot mai greu. Şi, Ryan spune.. cu cât ne mişcăm mai încet, cu atât murim mai repede. Caţi alţii ne ţin pe noi în bagajele lor? Şi, relaţiile noastre cu cei din jur cântăresc mai mult decât ..toate lucrurile, uneori inutile pe care le strângem.
Câte din aceste relaţii merită întreţinute? Prea multe întrebări în ultimul timp.

Snake pe Youtube

Dacă vă plictisiţi aşteptând după un videoclip să se încarce pe youtube, apasaţi pe săgeţi şi va apărea şerpişorul:)). Tare? Ha ha haa

1 aug. 2010

Cine suntem?

Cum de reuşim aşa uşor sa devenim alte persoane, să avem reacţii complet străine nouă? Oare simţim lipsa a ceea ce suntem, sau a ceea ce vrem sa fim? E de vină subconştientul sau ideea de a ne concentra pe o anumită imagine a noastră? E o diferenţă prea mare între ceea ce oamenii sunt şi ceea ce par. Uneori ne e atât de dor de noi.





Asculta mai multe audio Muzica

9 iul. 2010

Find a need and fill it

Azi mi-a atras atentia un articol de pe yahoo, ce a apărut la home page. Cum au reuşit nişte studenţi să devină bilionari încă din timpul şcolii. Mark Zuckerberg a fost cel care a inventat facebook-ul, cel accesat de zeci de ori pe zi de copilaşi ca noi. Şi este cel mai bogat tânăr de 26 de ani de pe planetă. Se mai prezentau poveştile lui Gates, Michael Dell ,Larry Page şi Sergey Brin ( cei cărora le-a venit ideea de a realiza Google). Concluzile sunt 4 sfaturi /idei să zicem interesante.

-Find a need and fill it.
- Think outside of school.
-Use your school projects for larger goals.
-Don't let the school to get in the way.
Ciudat e că toţi sunt programatori.:)) Şi click aici pentru articolul complet.

5 iul. 2010

B.A.C - Over


A trecut şi B.A.C-ul, evenimentul care ne-a creat atâtea şi atâtea emoţii.
Şi dacă tot a picat basmul, mă gândesc că putem asemăna chiar acest B.A.C cu un basm: sunt 3 probe,prezenţa cifrei magice 3,forţele binelui,elevii, se luptă cu forţele răului, profesorii, din care elevii ies câştigători, prezenţa elementelor fantastice, elevii nepregătiţi iau notele cele mai mari şi nu în ultimul rând acţiunea se petrece în jurul personajului principal, care are puteri excepţionale...în cazul nostru domnul D.
Şi aşa am demonstrat noi ca B.A.C-ul este un basm, nu a fost greu deloc.

Dar gata cu glumele, vine admiterea. Sper să fie tot de basm.

A

P.S. <3 G

2 iul. 2010


La mulţi ani , Miha!!!!